Spektakl teatralny „Jedzonko” w reż. Katarzyny Szyngiery to prowokacyjna forma dotarcia ze społecznie ważnym przekazem, jakim jest nadmierne marnotrawstwo jedzenia zarówno do konsumentów, jak i przedstawicieli branży gastronomicznej. Artyści z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie pragną w ten sposób podkreślić rolę jedzenia w życiu każdego człowieka.
,,Jedzenie dzieli nas na frakcje, klasy społeczne, pokolenia, nawet klasyczna kategoria narodu jest dziś coraz częściej reinterpretowana przez pryzmat regionalnych smaków. Instagram i telewizyjne show kulinarne sprawiły, że żyjemy w epoce fascynacji jedzeniem i konsumpcji na pokaz. Dostępność informacji o nadciągającej katastrofie klimatycznej, przerażających warunkach hodowli klatkowej czy konsekwencjach niezdrowej diety sprawia, że z jedzeniem coraz silniej łączy się kategoria odpowiedzialności.” – czytamy w opisie sztuki.
Zadaniem aktorów jest ,,przerzucenie scenicznego mostu między codziennością aktów konsumpcji a globalnymi procesami; ukazanie nieoczywistych linii, które łączą wizytę w supermarkecie i selfie z modnej restauracji; zakupy na ekologicznym bazarku i cyklony pustoszące wybrzeża odległego kraju; niewielką lodówkę i największą hodowlę drobiu w Europie.”
,,Jedzonko” to w pewnym sensie wizyta w „teatralnym supermarkecie”, która z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym. To także jedno z proponowanych rozwiązań na sztukę przetrwania w życiu i biznesie, podejmowanych podczas konferencji.
Wszyscy jemy, oddychamy, a tak się składa, że większość ludzi naprawdę nie wie, co je i skąd się bierze jedzenie. I to jest niesamowite. Dlatego robimy spektakl o jedzeniu… Projekt Katarzyny Szyngiery pt. "Jedzonko” jest po to, żebyśmy zaczęli drążyć ten temat.
Krzysztof Gluchowski, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
[WP-Coder id=”3″]